E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

qušlen qušlen (D)tourmenter (F)
Stammformen qušlenqušltgequšlt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echqušlen
duqušls
hien/si,hatt/etqušlt
mirqušlen
dirqušlt
siqušlen
Passť composť
echhugequšlt
duhuesgequšlt
hien/si,hatt/ethuetgequšlt
mirhugequšlt
dirhuttgequšlt
sihugequšlt
Plus-que-parfait
echhatgequšlt
duhasgequšlt
hien/si,hatt/ethatgequšlt
mirhategequšlt
dirhatgequšlt
sihategequšlt
Futur I
echwäert qušlen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gequšlt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifqušlen
dugéifsqušlen
hien/si,hatt/etgéifqušlen
mirgéifequšlen
dirgéiftqušlen
sigéifequšlen
Conditionnel Passť composť
echhšttgequšlt
duhšssgequšlt
hien/si,hatt/ethšttgequšlt
mirhättegequšlt
dirhšttgequšlt
sihättegequšlt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierqušl!
Plurielqušlt!
gequšlt
qušlen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofqušlen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles