E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

qušl-en qušlen (D)tourmenter (F)
Stammformen qušl-enqušl-tge-qušl-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echqušl-en
duqušl-s
hien/si,hatt/etqušl-t
mirqušl-en
dirqušl-t
siqušl-en
Passť composť
echhuge-qušl-t
duhuesge-qušl-t
hien/si,hatt/ethuetge-qušl-t
mirhuge-qušl-t
dirhuttge-qušl-t
sihuge-qušl-t
Plus-que-parfait
echhatge-qušl-t
duhasge-qušl-t
hien/si,hatt/ethatge-qušl-t
mirhatege-qušl-t
dirhatge-qušl-t
sihatege-qušl-t
Futur I
echwäert qušl-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-qušl-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifqušl-en
dugéifsqušl-en
hien/si,hatt/etgéifqušl-en
mirgéifequšl-en
dirgéiftqušl-en
sigéifequšl-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-qušl-t
duhšssge-qušl-t
hien/si,hatt/ethšttge-qušl-t
mirhättege-qušl-t
dirhšttge-qušl-t
sihättege-qušl-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierqušl!
Plurielqušl-t!
ge-qušl-t
qušl-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofqušl-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles