E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech disqualifizéieren disqualifizieren (D)disqualifier (F)
Stammformen sech disqualifizéierensech disqualifizéiertdisqualifizéiert sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (dis-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdisqualifizéiere mech
dudisqualifizéiers dech
hien/si,hatt/etdisqualifizéiert sech
mirdisqualifizéieren eis
dirdisqualifizéiert iech
sidisqualifizéiere sech
Passé composé
echhumechdisqualifizéiert
duhuesdechdisqualifizéiert
hien/si,hatt/ethuetsechdisqualifizéiert
mirhunneisdisqualifizéiert
dirhuttiechdisqualifizéiert
sihusechdisqualifizéiert
Plus-que-parfait
echhatmechdisqualifizéiert
duhasdechdisqualifizéiert
hien/si,hatt/ethatsechdisqualifizéiert
mirhateneisdisqualifizéiert
dirhatiechdisqualifizéiert
sihatesechdisqualifizéiert
Futur I
echwäert disqualifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disqualifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdisqualifizéieren
dugéifsdisqualifizéieren
hien/si,hatt/etgéifdisqualifizéieren
mirgéifendisqualifizéieren
dirgéiftdisqualifizéieren
sigéifendisqualifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmechdisqualifizéiert
duhässdechdisqualifizéiert
hien/si,hatt/ethättsechdisqualifizéiert
mirhätteneisdisqualifizéiert
dirhättiechdisqualifizéiert
sihättesechdisqualifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdisqualifizéierdech!
Plurieldisqualifizéiertiech!
disqualifizéiert
disqualifizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
qualifizéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles