E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech qualifizéieren qualifizieren (D)qualifier (F)
Stammformen sech qualifizéierenqualifizéiert sech sech qualifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echqualifizéiere mech
duqualifizéiers dech
hien/si,hatt/etqualifizéiert sech
mirqualifizéieren eis
dirqualifizéiert iech
siqualifizéiere sech
Passé composé
echhumechqualifizéiert
duhuesdechqualifizéiert
hien/si,hatt/ethuetsechqualifizéiert
mirhunneisqualifizéiert
dirhuttiechqualifizéiert
sihusechqualifizéiert
Plus-que-parfait
echhatmechqualifizéiert
duhasdechqualifizéiert
hien/si,hatt/ethatsechqualifizéiert
mirhateneisqualifizéiert
dirhatiechqualifizéiert
sihatesechqualifizéiert
Futur I
echwäert qualifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert qualifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifqualifizéieren
dugéifsqualifizéieren
hien/si,hatt/etgéifqualifizéieren
mirgéifequalifizéieren
dirgéiftqualifizéieren
sigéifequalifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmechqualifizéiert
duhässdechqualifizéiert
hien/si,hatt/ethättsechqualifizéiert
mirhätteneisqualifizéiert
dirhättiechqualifizéiert
sihättesechqualifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierqualifizéierdech!
Plurielqualifizéiertiech!
qualifizéiert
qualifizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
disqualifizéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles