E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmquart-éier-en umquartieren (D)reloger (F)
Stammformen ëmquart-éier-enquart-éier-t ëmëmquart-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echquart-éier-en ëm
duquart-éier-s ëm
hien/si,hatt/etquart-éier-t ëm
mirquart-éier-en ëm
dirquart-éier-t ëm
siquart-éier-en ëm
Passé composé
echhunnëmquart-éier-t
duhuesëmquart-éier-t
hien/si,hatt/ethuetëmquart-éier-t
mirhunnëmquart-éier-t
dirhuttëmquart-éier-t
sihunnëmquart-éier-t
Plus-que-parfait
echhatëmquart-éier-t
duhasëmquart-éier-t
hien/si,hatt/ethatëmquart-éier-t
mirhatenëmquart-éier-t
dirhatëmquart-éier-t
sihatenëmquart-éier-t
Futur I
echwäert ëmquart-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmquart-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmquart-éier-en
dugéifsëmquart-éier-en
hien/si,hatt/etgéifëmquart-éier-en
mirgéifenëmquart-éier-en
dirgéiftëmquart-éier-en
sigéifenëmquart-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmquart-éier-t
duhässëmquart-éier-t
hien/si,hatt/ethättëmquart-éier-t
mirhättenëmquart-éier-t
dirhättëmquart-éier-t
sihättenëmquart-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquart-éier ëm!
Plurielquart-éier-t ëm!
ëmquart-éier-t
ëmquart-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aquart-éier-enausquart-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles