E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quaselen quaseln (D)bavarder (F)
Stammformen quaselenquaseltgequaselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echquaselen
duquasels
hien/si,hatt/etquaselt
mirquaselen
dirquaselt
siquaselen
Pass compos
echhugequaselt
duhuesgequaselt
hien/si,hatt/ethuetgequaselt
mirhugequaselt
dirhuttgequaselt
sihugequaselt
Plus-que-parfait
echhatgequaselt
duhasgequaselt
hien/si,hatt/ethatgequaselt
mirhategequaselt
dirhatgequaselt
sihategequaselt
Futur I
echwäert quaselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gequaselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquaselen
dugéifsquaselen
hien/si,hatt/etgéifquaselen
mirgéifequaselen
dirgéiftquaselen
sigéifequaselen
Conditionnel Pass compos
echhttgequaselt
duhssgequaselt
hien/si,hatt/ethttgequaselt
mirhättegequaselt
dirhttgequaselt
sihättegequaselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquasel!
Plurielquaselt!
gequaselt
quaselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles