E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerquellen berquellen (D)foisonner (F)
Stammformen iwwerquelleniwwerquelltiwwerquellt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerquellen
duiwwerquells
hien/si,hatt/etiwwerquellt
miriwwerquellen
diriwwerquellt
siiwwerquellen
Pass compos
echhunniwwerquellt
duhuesiwwerquellt
hien/si,hatt/ethuetiwwerquellt
mirhunniwwerquellt
dirhuttiwwerquellt
sihunniwwerquellt
Plus-que-parfait
echhatiwwerquellt
duhasiwwerquellt
hien/si,hatt/ethatiwwerquellt
mirhateniwwerquellt
dirhatiwwerquellt
sihateniwwerquellt
Futur I
echwäert iwwerquellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquellt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerquellen
dugéifsiwwerquellen
hien/si,hatt/etgéifiwwerquellen
mirgéifeniwwerquellen
dirgéiftiwwerquellen
sigéifeniwwerquellen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerquellt
duhssiwwerquellt
hien/si,hatt/ethttiwwerquellt
mirhtteniwwerquellt
dirhttiwwerquellt
sihtteniwwerquellt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerquell!
Plurieliwwerquellt!
iwwerquellt
iwwerquellen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
quellen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles