E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerquell-en berquellen (D)foisonner (F)
Stammformen iwwerquell-eniwwerquell-tiwwerquell-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerquell-en
duiwwerquell-s
hien/si,hatt/etiwwerquell-t
miriwwerquell-en
diriwwerquell-t
siiwwerquell-en
Pass compos
echhunniwwerquell-t
duhuesiwwerquell-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerquell-t
mirhunniwwerquell-t
dirhuttiwwerquell-t
sihunniwwerquell-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerquell-t
duhasiwwerquell-t
hien/si,hatt/ethatiwwerquell-t
mirhateniwwerquell-t
dirhatiwwerquell-t
sihateniwwerquell-t
Futur I
echwäert iwwerquell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquell-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerquell-en
dugéifsiwwerquell-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerquell-en
mirgéifeniwwerquell-en
dirgéiftiwwerquell-en
sigéifeniwwerquell-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerquell-t
duhssiwwerquell-t
hien/si,hatt/ethttiwwerquell-t
mirhtteniwwerquell-t
dirhttiwwerquell-t
sihtteniwwerquell-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerquell!
Plurieliwwerquell-t!
iwwerquell-t
iwwerquell-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
quell-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles