E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quŽllen quellen (D)jaillir, couler, enfler (F)swell, expand (E)
Stammformen quŽllenquŽlltgequollen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echquŽllen
duquŽlls
hien/si,hatt/etquŽllt
mirquŽllen
dirquŽllt
siquŽllen
Passť composť
echsigequollen
dubassgequollen
hien/si,hatt/etassgequollen
mirsigequollen
dirsiddgequollen
sisigequollen
Plus-que-parfait
echwargequollen
duwaarsgequollen
hien/si,hatt/etwargequollen
mirwaregequollen
dirwaartgequollen
siwaregequollen
Futur I
echwäert quŽllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gequolle sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquŽllen
dugéifsquŽllen
hien/si,hatt/etgéifquŽllen
mirgéifequŽllen
dirgéiftquŽllen
sigéifequŽllen
Conditionnel Passť composť
echwiergequollen
duwiersgequollen
hien/si,hatt/etwiergequollen
mirwieregequollen
dirwiertgequollen
siwieregequollen
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierquŽll!
PlurielquŽllt!
gequollen
quŽllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opquŽllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles