E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quŽll-en quellen (D)jaillir, couler, enfler (F)swell, expand (E)
Stammformen quŽll-enquŽll-tge-quoll-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echquŽll-en
duquŽll-s
hien/si,hatt/etquŽll-t
mirquŽll-en
dirquŽll-t
siquŽll-en
Passť composť
echsige-quoll-en
dubassge-quoll-en
hien/si,hatt/etassge-quoll-en
mirsige-quoll-en
dirsiddge-quoll-en
sisige-quoll-en
Plus-que-parfait
echwarge-quoll-en
duwaarsge-quoll-en
hien/si,hatt/etwarge-quoll-en
mirwarege-quoll-en
dirwaartge-quoll-en
siwarege-quoll-en
Futur I
echwäert quŽll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-quoll-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquŽll-en
dugéifsquŽll-en
hien/si,hatt/etgéifquŽll-en
mirgéifequŽll-en
dirgéiftquŽll-en
sigéifequŽll-en
Conditionnel Passť composť
echwierge-quoll-en
duwiersge-quoll-en
hien/si,hatt/etwierge-quoll-en
mirwierege-quoll-en
dirwiertge-quoll-en
siwierege-quoll-en
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierquŽll!
PlurielquŽll-t!
ge-quoll-en
quŽll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opquŽll-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles