E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verquŽssen verquissen (D)oublier (F)
Stammformen verquŽssenverquŽsstverquŽsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverquŽssen
duverquŽss
hien/si,hatt/etverquŽsst
mirverquŽssen
dirverquŽsst
siverquŽssen
Passť composť
echhuverquŽsst
duhuesverquŽsst
hien/si,hatt/ethuetverquŽsst
mirhuverquŽsst
dirhuttverquŽsst
sihuverquŽsst
Plus-que-parfait
echhatverquŽsst
duhasverquŽsst
hien/si,hatt/ethatverquŽsst
mirhateverquŽsst
dirhatverquŽsst
sihateverquŽsst
Futur I
echwäert verquŽssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verquŽsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverquŽssen
dugéifsverquŽssen
hien/si,hatt/etgéifverquŽssen
mirgéifeverquŽssen
dirgéiftverquŽssen
sigéifeverquŽssen
Conditionnel Passť composť
echhšttverquŽsst
duhšssverquŽsst
hien/si,hatt/ethšttverquŽsst
mirhätteverquŽsst
dirhšttverquŽsst
sihätteverquŽsst
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverquŽss!
PlurielverquŽsst!
verquŽsst
verquŽssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles