E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verquŽss-en verquissen (D)oublier (F)
Stammformen verquŽss-enverquŽss-tverquŽss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverquŽss-en
duverquŽs-s
hien/si,hatt/etverquŽss-t
mirverquŽss-en
dirverquŽss-t
siverquŽss-en
Passť composť
echhuverquŽss-t
duhuesverquŽss-t
hien/si,hatt/ethuetverquŽss-t
mirhuverquŽss-t
dirhuttverquŽss-t
sihuverquŽss-t
Plus-que-parfait
echhatverquŽss-t
duhasverquŽss-t
hien/si,hatt/ethatverquŽss-t
mirhateverquŽss-t
dirhatverquŽss-t
sihateverquŽss-t
Futur I
echwäert verquŽss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verquŽss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverquŽss-en
dugéifsverquŽss-en
hien/si,hatt/etgéifverquŽss-en
mirgéifeverquŽss-en
dirgéiftverquŽss-en
sigéifeverquŽss-en
Conditionnel Passť composť
echhšttverquŽss-t
duhšssverquŽss-t
hien/si,hatt/ethšttverquŽss-t
mirhätteverquŽss-t
dirhšttverquŽss-t
sihätteverquŽss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverquŽss!
PlurielverquŽss-t!
verquŽss-t
verquŽss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles