E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchquŽtschen durchquetschen (D)
Stammformen duerchquŽtschenquŽtscht duerchduerchgequŽtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echquŽtschen duerch
duquŽtschs duerch
hien/si,hatt/etquŽtscht duerch
mirquŽtschen duerch
dirquŽtscht duerch
siquŽtschen duerch
Passť composť
echhunnduerchgequŽtscht
duhuesduerchgequŽtscht
hien/si,hatt/ethuetduerchgequŽtscht
mirhunnduerchgequŽtscht
dirhuttduerchgequŽtscht
sihunnduerchgequŽtscht
Plus-que-parfait
echhatduerchgequŽtscht
duhasduerchgequŽtscht
hien/si,hatt/ethatduerchgequŽtscht
mirhatenduerchgequŽtscht
dirhatduerchgequŽtscht
sihatenduerchgequŽtscht
Futur I
echwäert duerchquŽtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgequŽtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchquŽtschen
dugéifsduerchquŽtschen
hien/si,hatt/etgéifduerchquŽtschen
mirgéifenduerchquŽtschen
dirgéiftduerchquŽtschen
sigéifenduerchquŽtschen
Conditionnel Passť composť
echhšttduerchgequŽtscht
duhšssduerchgequŽtscht
hien/si,hatt/ethšttduerchgequŽtscht
mirhšttenduerchgequŽtscht
dirhšttduerchgequŽtscht
sihšttenduerchgequŽtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierquŽtsch duerch!
PlurielquŽtscht duerch!
duerchgequŽtscht
duerchquŽtschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquŽtscheneraquŽtschenopquŽtschenquŽtschenzerquŽtschen
Remarquen (intern)
fr. Łbersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles