E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchquŽtsch-en durchquetschen (D)
Stammformen duerchquŽtsch-enquŽtsch-t duerchduerchge-quŽtsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echquŽtsch-en duerch
duquŽtsch-s duerch
hien/si,hatt/etquŽtsch-t duerch
mirquŽtsch-en duerch
dirquŽtsch-t duerch
siquŽtsch-en duerch
Passť composť
echhunnduerchge-quŽtsch-t
duhuesduerchge-quŽtsch-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-quŽtsch-t
mirhunnduerchge-quŽtsch-t
dirhuttduerchge-quŽtsch-t
sihunnduerchge-quŽtsch-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-quŽtsch-t
duhasduerchge-quŽtsch-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-quŽtsch-t
mirhatenduerchge-quŽtsch-t
dirhatduerchge-quŽtsch-t
sihatenduerchge-quŽtsch-t
Futur I
echwäert duerchquŽtsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-quŽtsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchquŽtsch-en
dugéifsduerchquŽtsch-en
hien/si,hatt/etgéifduerchquŽtsch-en
mirgéifenduerchquŽtsch-en
dirgéiftduerchquŽtsch-en
sigéifenduerchquŽtsch-en
Conditionnel Passť composť
echhšttduerchge-quŽtsch-t
duhšssduerchge-quŽtsch-t
hien/si,hatt/ethšttduerchge-quŽtsch-t
mirhšttenduerchge-quŽtsch-t
dirhšttduerchge-quŽtsch-t
sihšttenduerchge-quŽtsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierquŽtsch duerch!
PlurielquŽtsch-t duerch!
duerchge-quŽtsch-t
duerchquŽtsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquŽtsch-eneraquŽtsch-enopquŽtsch-enquŽtsch-enzerquŽtsch-en
Remarquen (intern)
fr. Łbersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles