E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraquŽtschen hereinquetschen (D)
Stammformen eraquŽtschenquŽtscht eraneragequŽtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echquŽtschen eran
duquŽtschs eran
hien/si,hatt/etquŽtscht eran
mirquŽtschen eran
dirquŽtscht eran
siquŽtschen eran
Passť composť
echhunneragequŽtscht
duhueseragequŽtscht
hien/si,hatt/ethueteragequŽtscht
mirhunneragequŽtscht
dirhutteragequŽtscht
sihunneragequŽtscht
Plus-que-parfait
echhateragequŽtscht
duhaseragequŽtscht
hien/si,hatt/ethateragequŽtscht
mirhateneragequŽtscht
dirhateragequŽtscht
sihateneragequŽtscht
Futur I
echwäert eraquŽtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragequŽtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaquŽtschen
dugéifseraquŽtschen
hien/si,hatt/etgéiferaquŽtschen
mirgéifeneraquŽtschen
dirgéifteraquŽtschen
sigéifeneraquŽtschen
Conditionnel Passť composť
echhštteragequŽtscht
duhšsseragequŽtscht
hien/si,hatt/ethštteragequŽtscht
mirhštteneragequŽtscht
dirhštteragequŽtscht
sihštteneragequŽtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierquŽtsch eran!
PlurielquŽtscht eran!
eragequŽtscht
eraquŽtschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquŽtschenduerchquŽtschenopquŽtschenquŽtschenzerquŽtschen
Remarquen (intern)
fr. Łbersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles