E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraquŽtsch-en hereinquetschen (D)
Stammformen eraquŽtsch-enquŽtsch-t eranerage-quŽtsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echquŽtsch-en eran
duquŽtsch-s eran
hien/si,hatt/etquŽtsch-t eran
mirquŽtsch-en eran
dirquŽtsch-t eran
siquŽtsch-en eran
Passť composť
echhunnerage-quŽtsch-t
duhueserage-quŽtsch-t
hien/si,hatt/ethueterage-quŽtsch-t
mirhunnerage-quŽtsch-t
dirhutterage-quŽtsch-t
sihunnerage-quŽtsch-t
Plus-que-parfait
echhaterage-quŽtsch-t
duhaserage-quŽtsch-t
hien/si,hatt/ethaterage-quŽtsch-t
mirhatenerage-quŽtsch-t
dirhaterage-quŽtsch-t
sihatenerage-quŽtsch-t
Futur I
echwäert eraquŽtsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-quŽtsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaquŽtsch-en
dugéifseraquŽtsch-en
hien/si,hatt/etgéiferaquŽtsch-en
mirgéifeneraquŽtsch-en
dirgéifteraquŽtsch-en
sigéifeneraquŽtsch-en
Conditionnel Passť composť
echhštterage-quŽtsch-t
duhšsserage-quŽtsch-t
hien/si,hatt/ethštterage-quŽtsch-t
mirhšttenerage-quŽtsch-t
dirhštterage-quŽtsch-t
sihšttenerage-quŽtsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierquŽtsch eran!
PlurielquŽtsch-t eran!
erage-quŽtsch-t
eraquŽtsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquŽtsch-enduerchquŽtsch-enopquŽtsch-enquŽtsch-enzerquŽtsch-en
Remarquen (intern)
fr. Łbersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles