E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerquŽtschen zerquetschen (D)ťcraser, contusionner (F)
Stammformen zerquŽtschenzerquŽtschtzerquŽtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerquŽtschen
duzerquŽtschs
hien/si,hatt/etzerquŽtscht
mirzerquŽtschen
dirzerquŽtscht
sizerquŽtschen
Passť composť
echhunnzerquŽtscht
duhueszerquŽtscht
hien/si,hatt/ethuetzerquŽtscht
mirhunnzerquŽtscht
dirhuttzerquŽtscht
sihunnzerquŽtscht
Plus-que-parfait
echhatzerquŽtscht
duhaszerquŽtscht
hien/si,hatt/ethatzerquŽtscht
mirhatenzerquŽtscht
dirhatzerquŽtscht
sihatenzerquŽtscht
Futur I
echwäert zerquŽtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerquŽtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerquŽtschen
dugéifszerquŽtschen
hien/si,hatt/etgéifzerquŽtschen
mirgéifenzerquŽtschen
dirgéiftzerquŽtschen
sigéifenzerquŽtschen
Conditionnel Passť composť
echhšttzerquŽtscht
duhšsszerquŽtscht
hien/si,hatt/ethšttzerquŽtscht
mirhšttenzerquŽtscht
dirhšttzerquŽtscht
sihšttenzerquŽtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierzerquŽtsch!
PlurielzerquŽtscht!
zerquŽtscht
zerquŽtschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquŽtschenduerchquŽtscheneraquŽtschenopquŽtschenquŽtschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles