E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerquŽtsch-en zerquetschen (D)ťcraser, contusionner (F)
Stammformen zerquŽtsch-enzerquŽtsch-tzerquŽtsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerquŽtsch-en
duzerquŽtsch-s
hien/si,hatt/etzerquŽtsch-t
mirzerquŽtsch-en
dirzerquŽtsch-t
sizerquŽtsch-en
Passť composť
echhunnzerquŽtsch-t
duhueszerquŽtsch-t
hien/si,hatt/ethuetzerquŽtsch-t
mirhunnzerquŽtsch-t
dirhuttzerquŽtsch-t
sihunnzerquŽtsch-t
Plus-que-parfait
echhatzerquŽtsch-t
duhaszerquŽtsch-t
hien/si,hatt/ethatzerquŽtsch-t
mirhatenzerquŽtsch-t
dirhatzerquŽtsch-t
sihatenzerquŽtsch-t
Futur I
echwäert zerquŽtsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerquŽtsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerquŽtsch-en
dugéifszerquŽtsch-en
hien/si,hatt/etgéifzerquŽtsch-en
mirgéifenzerquŽtsch-en
dirgéiftzerquŽtsch-en
sigéifenzerquŽtsch-en
Conditionnel Passť composť
echhšttzerquŽtsch-t
duhšsszerquŽtsch-t
hien/si,hatt/ethšttzerquŽtsch-t
mirhšttenzerquŽtsch-t
dirhšttzerquŽtsch-t
sihšttenzerquŽtsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierzerquŽtsch!
PlurielzerquŽtsch-t!
zerquŽtsch-t
zerquŽtsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquŽtsch-enduerchquŽtsch-eneraquŽtsch-enopquŽtsch-enquŽtsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles