E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

afen gaffen (D)regarder (avec une curiosit malsaine) (F)to gape (E)
Stammformen afenaaftgeaaft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echafen
duaafs
hien/si,hatt/etaaft
mirafen
diraaft
siafen
Pass compos
echhugeaaft
duhuesgeaaft
hien/si,hatt/ethuetgeaaft
mirhugeaaft
dirhuttgeaaft
sihugeaaft
Plus-que-parfait
echhatgeaaft
duhasgeaaft
hien/si,hatt/ethatgeaaft
mirhategeaaft
dirhatgeaaft
sihategeaaft
Futur I
echwäert afen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geaaft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafen
dugéifsafen
hien/si,hatt/etgéifafen
mirgéifenafen
dirgéiftafen
sigéifenafen
Conditionnel Pass compos
echhttgeaaft
duhssgeaaft
hien/si,hatt/ethttgeaaft
mirhättegeaaft
dirhttgeaaft
sihättegeaaft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraf!
Plurielaaft!
geaaft
afen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beafennoafenunafen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles