E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerquier-en berqueren (D)traverser (F)
Stammformen iwwerquier-eniwwerquier-tiwwerquier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerquier-en
duiwwerquier-s
hien/si,hatt/etiwwerquier-t
miriwwerquier-en
diriwwerquier-t
siiwwerquier-en
Pass compos
echhunniwwerquier-t
duhuesiwwerquier-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerquier-t
mirhunniwwerquier-t
dirhuttiwwerquier-t
sihunniwwerquier-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerquier-t
duhasiwwerquier-t
hien/si,hatt/ethatiwwerquier-t
mirhateniwwerquier-t
dirhatiwwerquier-t
sihateniwwerquier-t
Futur I
echwäert iwwerquier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerquier-en
dugéifsiwwerquier-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerquier-en
mirgéifeniwwerquier-en
dirgéiftiwwerquier-en
sigéifeniwwerquier-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerquier-t
duhssiwwerquier-t
hien/si,hatt/ethttiwwerquier-t
mirhtteniwwerquier-t
dirhttiwwerquier-t
sihtteniwwerquier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerquier!
Plurieliwwerquier-t!
iwwerquier-t
iwwerquier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles