E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quiiksen quieken (D)crier (F)
Stammformen quiiksenquiikstgequiikst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echquiiksen
duquiiks
hien/si,hatt/etquiikst
mirquiiksen
dirquiikst
siquiiksen
Pass compos
echhugequiikst
duhuesgequiikst
hien/si,hatt/ethuetgequiikst
mirhugequiikst
dirhuttgequiikst
sihugequiikst
Plus-que-parfait
echhatgequiikst
duhasgequiikst
hien/si,hatt/ethatgequiikst
mirhategequiikst
dirhatgequiikst
sihategequiikst
Futur I
echwäert quiiksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gequiikst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquiiksen
dugéifsquiiksen
hien/si,hatt/etgéifquiiksen
mirgéifequiiksen
dirgéiftquiiksen
sigéifequiiksen
Conditionnel Pass compos
echhttgequiikst
duhssgequiikst
hien/si,hatt/ethttgequiikst
mirhättegequiikst
dirhttgequiikst
sihättegequiikst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquiiks!
Plurielquiikst!
gequiikst
quiiksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles