E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quiiks-en quieken (D)crier (F)
Stammformen quiiks-enquiiks-tge-quiiks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echquiiks-en
duquiik-s
hien/si,hatt/etquiiks-t
mirquiiks-en
dirquiiks-t
siquiiks-en
Pass compos
echhuge-quiiks-t
duhuesge-quiiks-t
hien/si,hatt/ethuetge-quiiks-t
mirhuge-quiiks-t
dirhuttge-quiiks-t
sihuge-quiiks-t
Plus-que-parfait
echhatge-quiiks-t
duhasge-quiiks-t
hien/si,hatt/ethatge-quiiks-t
mirhatege-quiiks-t
dirhatge-quiiks-t
sihatege-quiiks-t
Futur I
echwäert quiiks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-quiiks-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquiiks-en
dugéifsquiiks-en
hien/si,hatt/etgéifquiiks-en
mirgéifequiiks-en
dirgéiftquiiks-en
sigéifequiiks-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-quiiks-t
duhssge-quiiks-t
hien/si,hatt/ethttge-quiiks-t
mirhättege-quiiks-t
dirhttge-quiiks-t
sihättege-quiiks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquiiks!
Plurielquiiks-t!
ge-quiiks-t
quiiks-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles