E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quiitschen quietschen (D)couiner (F)
Stammformen quiitschenquiitschtgequiitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echquiitschen
duquiitschs
hien/si,hatt/etquiitscht
mirquiitschen
dirquiitscht
siquiitschen
Pass compos
echhugequiitscht
duhuesgequiitscht
hien/si,hatt/ethuetgequiitscht
mirhugequiitscht
dirhuttgequiitscht
sihugequiitscht
Plus-que-parfait
echhatgequiitscht
duhasgequiitscht
hien/si,hatt/ethatgequiitscht
mirhategequiitscht
dirhatgequiitscht
sihategequiitscht
Futur I
echwäert quiitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gequiitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquiitschen
dugéifsquiitschen
hien/si,hatt/etgéifquiitschen
mirgéifequiitschen
dirgéiftquiitschen
sigéifequiitschen
Conditionnel Pass compos
echhttgequiitscht
duhssgequiitscht
hien/si,hatt/ethttgequiitscht
mirhättegequiitscht
dirhttgequiitscht
sihättegequiitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquiitsch!
Plurielquiitscht!
gequiitscht
quiitschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles