E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quiitsch-en quietschen (D)couiner (F)
Stammformen quiitsch-enquiitsch-tge-quiitsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echquiitsch-en
duquiitsch-s
hien/si,hatt/etquiitsch-t
mirquiitsch-en
dirquiitsch-t
siquiitsch-en
Pass compos
echhuge-quiitsch-t
duhuesge-quiitsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-quiitsch-t
mirhuge-quiitsch-t
dirhuttge-quiitsch-t
sihuge-quiitsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-quiitsch-t
duhasge-quiitsch-t
hien/si,hatt/ethatge-quiitsch-t
mirhatege-quiitsch-t
dirhatge-quiitsch-t
sihatege-quiitsch-t
Futur I
echwäert quiitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-quiitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquiitsch-en
dugéifsquiitsch-en
hien/si,hatt/etgéifquiitsch-en
mirgéifequiitsch-en
dirgéiftquiitsch-en
sigéifequiitsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-quiitsch-t
duhssge-quiitsch-t
hien/si,hatt/ethttge-quiitsch-t
mirhättege-quiitsch-t
dirhttge-quiitsch-t
sihättege-quiitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquiitsch!
Plurielquiitsch-t!
ge-quiitsch-t
quiitsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles