E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quiken quieken (D)couiner (F)
Stammformen quikenquiiktgequiikt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echquiken
duquiiks
hien/si,hatt/etquiikt
mirquiken
dirquiikt
siquiken
Pass compos
echhugequiikt
duhuesgequiikt
hien/si,hatt/ethuetgequiikt
mirhugequiikt
dirhuttgequiikt
sihugequiikt
Plus-que-parfait
echhatgequiikt
duhasgequiikt
hien/si,hatt/ethatgequiikt
mirhategequiikt
dirhatgequiikt
sihategequiikt
Futur I
echwäert quiken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gequiikt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquiken
dugéifsquiken
hien/si,hatt/etgéifquiken
mirgéifequiken
dirgéiftquiken
sigéifequiken
Conditionnel Pass compos
echhttgequiikt
duhssgequiikt
hien/si,hatt/ethttgequiikt
mirhättegequiikt
dirhttgequiikt
sihättegequiikt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquik!
Plurielquiikt!
gequiikt
quiken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles