E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quik-en quieken (D)couiner (F)
Stammformen quik-enquiik-tge-quiik-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echquik-en
duquiik-s
hien/si,hatt/etquiik-t
mirquik-en
dirquiik-t
siquik-en
Pass compos
echhuge-quiik-t
duhuesge-quiik-t
hien/si,hatt/ethuetge-quiik-t
mirhuge-quiik-t
dirhuttge-quiik-t
sihuge-quiik-t
Plus-que-parfait
echhatge-quiik-t
duhasge-quiik-t
hien/si,hatt/ethatge-quiik-t
mirhatege-quiik-t
dirhatge-quiik-t
sihatege-quiik-t
Futur I
echwäert quik-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-quiik-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquik-en
dugéifsquik-en
hien/si,hatt/etgéifquik-en
mirgéifequik-en
dirgéiftquik-en
sigéifequik-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-quiik-t
duhssge-quiik-t
hien/si,hatt/ethttge-quiik-t
mirhättege-quiik-t
dirhttge-quiik-t
sihättege-quiik-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquik!
Plurielquiik-t!
ge-quiik-t
quik-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles