E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

quitt-éier-en quittieren (D)quitter (F)
Stammformen quitt-éier-enquitt-éier-tquitt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echquitt-éier-en
duquitt-éier-s
hien/si,hatt/etquitt-éier-t
mirquitt-éier-en
dirquitt-éier-t
siquitt-éier-en
Passé composé
echhuquitt-éier-t
duhuesquitt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetquitt-éier-t
mirhuquitt-éier-t
dirhuttquitt-éier-t
sihuquitt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatquitt-éier-t
duhasquitt-éier-t
hien/si,hatt/ethatquitt-éier-t
mirhatequitt-éier-t
dirhatquitt-éier-t
sihatequitt-éier-t
Futur I
echwäert quitt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert quitt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquitt-éier-en
dugéifsquitt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifquitt-éier-en
mirgéifequitt-éier-en
dirgéiftquitt-éier-en
sigéifequitt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättquitt-éier-t
duhässquitt-éier-t
hien/si,hatt/ethättquitt-éier-t
mirhättequitt-éier-t
dirhättquitt-éier-t
sihättequitt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquitt-éier!
Plurielquitt-éier-t!
quitt-éier-t
quitt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles