E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

raachen rauchen (D)fumer (F)
Stammformen raachenraachtgeraacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraachen
duraachs
hien/si,hatt/etraacht
mirraachen
dirraacht
siraachen
Pass compos
echhugeraacht
duhuesgeraacht
hien/si,hatt/ethuetgeraacht
mirhugeraacht
dirhuttgeraacht
sihugeraacht
Plus-que-parfait
echhatgeraacht
duhasgeraacht
hien/si,hatt/ethatgeraacht
mirhategeraacht
dirhatgeraacht
sihategeraacht
Futur I
echwäert raachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geraacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraachen
dugéifsraachen
hien/si,hatt/etgéifraachen
mirgéiferaachen
dirgéiftraachen
sigéiferaachen
Conditionnel Pass compos
echhttgeraacht
duhssgeraacht
hien/si,hatt/ethttgeraacht
mirhättegeraacht
dirhttgeraacht
sihättegeraacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraach!
Plurielraacht!
geraacht
raachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles