E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

raach-en rauchen (D)fumer (F)
Stammformen raach-enraach-tge-raach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraach-en
duraach-s
hien/si,hatt/etraach-t
mirraach-en
dirraach-t
siraach-en
Pass compos
echhuge-raach-t
duhuesge-raach-t
hien/si,hatt/ethuetge-raach-t
mirhuge-raach-t
dirhuttge-raach-t
sihuge-raach-t
Plus-que-parfait
echhatge-raach-t
duhasge-raach-t
hien/si,hatt/ethatge-raach-t
mirhatege-raach-t
dirhatge-raach-t
sihatege-raach-t
Futur I
echwäert raach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-raach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraach-en
dugéifsraach-en
hien/si,hatt/etgéifraach-en
mirgéiferaach-en
dirgéiftraach-en
sigéiferaach-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-raach-t
duhssge-raach-t
hien/si,hatt/ethttge-raach-t
mirhättege-raach-t
dirhttge-raach-t
sihättege-raach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraach!
Plurielraach-t!
ge-raach-t
raach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles