E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rächen rächen (D)venger (F)
Stammformen rächenrächtgerächt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrächen
durächs
hien/si,hatt/eträcht
mirrächen
dirrächt
sirächen
Passé composé
echhugerächt
duhuesgerächt
hien/si,hatt/ethuetgerächt
mirhugerächt
dirhuttgerächt
sihugerächt
Plus-que-parfait
echhatgerächt
duhasgerächt
hien/si,hatt/ethatgerächt
mirhategerächt
dirhatgerächt
sihategerächt
Futur I
echwäert rächen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gerächt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrächen
dugéifsrächen
hien/si,hatt/etgéifrächen
mirgéiferächen
dirgéifträchen
sigéiferächen
Conditionnel Passé composé
echhättgerächt
duhässgerächt
hien/si,hatt/ethättgerächt
mirhättegerächt
dirhättgerächt
sihättegerächt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräch!
Plurielrächt!
gerächt
rächen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles