E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

räch-en rächen (D)venger (F)
Stammformen räch-enräch-tge-räch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräch-en
duräch-s
hien/si,hatt/eträch-t
mirräch-en
dirräch-t
siräch-en
Passé composé
echhuge-räch-t
duhuesge-räch-t
hien/si,hatt/ethuetge-räch-t
mirhuge-räch-t
dirhuttge-räch-t
sihuge-räch-t
Plus-que-parfait
echhatge-räch-t
duhasge-räch-t
hien/si,hatt/ethatge-räch-t
mirhatege-räch-t
dirhatge-räch-t
sihatege-räch-t
Futur I
echwäert räch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-räch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifräch-en
dugéifsräch-en
hien/si,hatt/etgéifräch-en
mirgéiferäch-en
dirgéifträch-en
sigéiferäch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-räch-t
duhässge-räch-t
hien/si,hatt/ethättge-räch-t
mirhättege-räch-t
dirhättge-räch-t
sihättege-räch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräch!
Plurielräch-t!
ge-räch-t
räch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles