E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

racléieren racler (F)
Stammformen racléierenracléiertracléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echracléieren
duracléiers
hien/si,hatt/etracléiert
mirracléieren
dirracléiert
siracléieren
Passé composé
echhuracléiert
duhuesracléiert
hien/si,hatt/ethuetracléiert
mirhuracléiert
dirhuttracléiert
sihuracléiert
Plus-que-parfait
echhatracléiert
duhasracléiert
hien/si,hatt/ethatracléiert
mirhateracléiert
dirhatracléiert
sihateracléiert
Futur I
echwäert racléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert racléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifracléieren
dugéifsracléieren
hien/si,hatt/etgéifracléieren
mirgéiferacléieren
dirgéiftracléieren
sigéiferacléieren
Conditionnel Passé composé
echhättracléiert
duhässracléiert
hien/si,hatt/ethättracléiert
mirhätteracléiert
dirhättracléiert
sihätteracléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierracléier!
Plurielracléiert!
racléiert
racléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles