E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

racl-éier-en racler (F)
Stammformen racl-éier-enracl-éier-tracl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echracl-éier-en
duracl-éier-s
hien/si,hatt/etracl-éier-t
mirracl-éier-en
dirracl-éier-t
siracl-éier-en
Passé composé
echhuracl-éier-t
duhuesracl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetracl-éier-t
mirhuracl-éier-t
dirhuttracl-éier-t
sihuracl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatracl-éier-t
duhasracl-éier-t
hien/si,hatt/ethatracl-éier-t
mirhateracl-éier-t
dirhatracl-éier-t
sihateracl-éier-t
Futur I
echwäert racl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert racl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifracl-éier-en
dugéifsracl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifracl-éier-en
mirgéiferacl-éier-en
dirgéiftracl-éier-en
sigéiferacl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättracl-éier-t
duhässracl-éier-t
hien/si,hatt/ethättracl-éier-t
mirhätteracl-éier-t
dirhättracl-éier-t
sihätteracl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierracl-éier!
Plurielracl-éier-t!
racl-éier-t
racl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles