E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausrad-éier-en ausradieren, vernichten (D)éliminer (F)
Stammformen ausrad-éier-enrad-éier-t ausausrad-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrad-éier-en aus
durad-éier-s aus
hien/si,hatt/etrad-éier-t aus
mirrad-éier-en aus
dirrad-éier-t aus
sirad-éier-en aus
Passé composé
echhunnausrad-éier-t
duhuesausrad-éier-t
hien/si,hatt/ethuetausrad-éier-t
mirhunnausrad-éier-t
dirhuttausrad-éier-t
sihunnausrad-éier-t
Plus-que-parfait
echhatausrad-éier-t
duhasausrad-éier-t
hien/si,hatt/ethatausrad-éier-t
mirhatenausrad-éier-t
dirhatausrad-éier-t
sihatenausrad-éier-t
Futur I
echwäert ausrad-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausrad-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrad-éier-en
dugéifsausrad-éier-en
hien/si,hatt/etgéifausrad-éier-en
mirgéifenausrad-éier-en
dirgéiftausrad-éier-en
sigéifenausrad-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättausrad-éier-t
duhässausrad-éier-t
hien/si,hatt/ethättausrad-éier-t
mirhättenausrad-éier-t
dirhättausrad-éier-t
sihättenausrad-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrad-éier aus!
Plurielrad-éier-t aus!
ausrad-éier-t
ausrad-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rad-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles