E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

radéieren radieren (D)gommer (F)
Stammformen radéierenradéiertradéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echradéieren
duradéiers
hien/si,hatt/etradéiert
mirradéieren
dirradéiert
siradéieren
Passé composé
echhuradéiert
duhuesradéiert
hien/si,hatt/ethuetradéiert
mirhuradéiert
dirhuttradéiert
sihuradéiert
Plus-que-parfait
echhatradéiert
duhasradéiert
hien/si,hatt/ethatradéiert
mirhateradéiert
dirhatradéiert
sihateradéiert
Futur I
echwäert radéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert radéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifradéieren
dugéifsradéieren
hien/si,hatt/etgéifradéieren
mirgéiferadéieren
dirgéiftradéieren
sigéiferadéieren
Conditionnel Passé composé
echhättradéiert
duhässradéiert
hien/si,hatt/ethättradéiert
mirhätteradéiert
dirhättradéiert
sihätteradéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierradéier!
Plurielradéiert!
radéiert
radéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausradéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles