E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rad-éier-en radieren (D)gommer (F)
Stammformen rad-éier-enrad-éier-trad-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrad-éier-en
durad-éier-s
hien/si,hatt/etrad-éier-t
mirrad-éier-en
dirrad-éier-t
sirad-éier-en
Passé composé
echhurad-éier-t
duhuesrad-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrad-éier-t
mirhurad-éier-t
dirhuttrad-éier-t
sihurad-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrad-éier-t
duhasrad-éier-t
hien/si,hatt/ethatrad-éier-t
mirhaterad-éier-t
dirhatrad-éier-t
sihaterad-éier-t
Futur I
echwäert rad-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rad-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrad-éier-en
dugéifsrad-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrad-éier-en
mirgéiferad-éier-en
dirgéiftrad-éier-en
sigéiferad-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrad-éier-t
duhässrad-éier-t
hien/si,hatt/ethättrad-éier-t
mirhätterad-éier-t
dirhättrad-éier-t
sihätterad-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrad-éier!
Plurielrad-éier-t!
rad-éier-t
rad-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrad-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles