E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

radot-éier-en radotieren (D)radoter (F)
Stammformen radot-éier-enradot-éier-tradot-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echradot-éier-en
duradot-éier-s
hien/si,hatt/etradot-éier-t
mirradot-éier-en
dirradot-éier-t
siradot-éier-en
Passé composé
echhuradot-éier-t
duhuesradot-éier-t
hien/si,hatt/ethuetradot-éier-t
mirhuradot-éier-t
dirhuttradot-éier-t
sihuradot-éier-t
Plus-que-parfait
echhatradot-éier-t
duhasradot-éier-t
hien/si,hatt/ethatradot-éier-t
mirhateradot-éier-t
dirhatradot-éier-t
sihateradot-éier-t
Futur I
echwäert radot-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert radot-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifradot-éier-en
dugéifsradot-éier-en
hien/si,hatt/etgéifradot-éier-en
mirgéiferadot-éier-en
dirgéiftradot-éier-en
sigéiferadot-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättradot-éier-t
duhässradot-éier-t
hien/si,hatt/ethättradot-éier-t
mirhätteradot-éier-t
dirhättradot-éier-t
sihätteradot-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierradot-éier!
Plurielradot-éier-t!
radot-éier-t
radot-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles