E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

rafléieren
Stammformen rafléierenrafléiertrafléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrafléieren
durafléiers
hien/si,hatt/etrafléiert
mirrafléieren
dirrafléiert
sirafléieren
Passé composé
echhurafléiert
duhuesrafléiert
hien/si,hatt/ethuetrafléiert
mirhurafléiert
dirhuttrafléiert
sihurafléiert
Plus-que-parfait
echhatrafléiert
duhasrafléiert
hien/si,hatt/ethatrafléiert
mirhaterafléiert
dirhatrafléiert
sihaterafléiert
Futur I
echwäert rafléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rafléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrafléieren
dugéifsrafléieren
hien/si,hatt/etgéifrafléieren
mirgéiferafléieren
dirgéiftrafléieren
sigéiferafléieren
Conditionnel Passé composé
echhättrafléiert
duhässrafléiert
hien/si,hatt/ethättrafléiert
mirhätterafléiert
dirhättrafléiert
sihätterafléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrafléier!
Plurielrafléiert!
rafléiert
rafléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles