E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

raiberen rubern (D)dvaliser (F)
Stammformen raiberenraibertgeraibert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraiberen
duraibers
hien/si,hatt/etraibert
mirraiberen
dirraibert
siraiberen
Pass compos
echhugeraibert
duhuesgeraibert
hien/si,hatt/ethuetgeraibert
mirhugeraibert
dirhuttgeraibert
sihugeraibert
Plus-que-parfait
echhatgeraibert
duhasgeraibert
hien/si,hatt/ethatgeraibert
mirhategeraibert
dirhatgeraibert
sihategeraibert
Futur I
echwäert raiberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geraibert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraiberen
dugéifsraiberen
hien/si,hatt/etgéifraiberen
mirgéiferaiberen
dirgéiftraiberen
sigéiferaiberen
Conditionnel Pass compos
echhttgeraibert
duhssgeraibert
hien/si,hatt/ethttgeraibert
mirhättegeraibert
dirhttgeraibert
sihättegeraibert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraiber!
Plurielraibert!
geraibert
raiberen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausraiberen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles