E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beräicheren bereichern (D)s'enrichir (F)
Stammformen beräicherenberäichertberäichert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echberäicheren
duberäichers
hien/si,hatt/etberäichert
mirberäicheren
dirberäichert
siberäicheren
Passé composé
echhuberäichert
duhuesberäichert
hien/si,hatt/ethuetberäichert
mirhuberäichert
dirhuttberäichert
sihuberäichert
Plus-que-parfait
echhatberäichert
duhasberäichert
hien/si,hatt/ethatberäichert
mirhateberäichert
dirhatberäichert
sihateberäichert
Futur I
echwäert beräicheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beräichert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberäicheren
dugéifsberäicheren
hien/si,hatt/etgéifberäicheren
mirgéifeberäicheren
dirgéiftberäicheren
sigéifeberäicheren
Conditionnel Passé composé
echhättberäichert
duhässberäichert
hien/si,hatt/ethättberäichert
mirhätteberäichert
dirhättberäichert
sihätteberäichert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberäicher!
Plurielberäichert!
beräichert
beräicheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uräicheren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles