E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beräicher-en bereichern (D)s'enrichir (F)
Stammformen beräicher-enberäicher-tberäicher-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echberäicher-en
duberäicher-s
hien/si,hatt/etberäicher-t
mirberäicher-en
dirberäicher-t
siberäicher-en
Passé composé
echhuberäicher-t
duhuesberäicher-t
hien/si,hatt/ethuetberäicher-t
mirhuberäicher-t
dirhuttberäicher-t
sihuberäicher-t
Plus-que-parfait
echhatberäicher-t
duhasberäicher-t
hien/si,hatt/ethatberäicher-t
mirhateberäicher-t
dirhatberäicher-t
sihateberäicher-t
Futur I
echwäert beräicher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beräicher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberäicher-en
dugéifsberäicher-en
hien/si,hatt/etgéifberäicher-en
mirgéifeberäicher-en
dirgéiftberäicher-en
sigéifeberäicher-en
Conditionnel Passé composé
echhättberäicher-t
duhässberäicher-t
hien/si,hatt/ethättberäicher-t
mirhätteberäicher-t
dirhättberäicher-t
sihätteberäicher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberäicher!
Plurielberäicher-t!
beräicher-t
beräicher-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uräicher-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles