E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uräicheren anreichern (D)enrichir (F)
Stammformen uräicherenräichert unugeräichert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräicheren un
duräichers un
hien/si,hatt/eträichert un
mirräicheren un
dirräichert un
siräicheren un
Passé composé
echhunnugeräichert
duhuesugeräichert
hien/si,hatt/ethuetugeräichert
mirhunnugeräichert
dirhuttugeräichert
sihunnugeräichert
Plus-que-parfait
echhatugeräichert
duhasugeräichert
hien/si,hatt/ethatugeräichert
mirhatenugeräichert
dirhatugeräichert
sihatenugeräichert
Futur I
echwäert uräicheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeräichert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuräicheren
dugéifsuräicheren
hien/si,hatt/etgéifuräicheren
mirgéifenuräicheren
dirgéifturäicheren
sigéifenuräicheren
Conditionnel Passé composé
echhättugeräichert
duhässugeräichert
hien/si,hatt/ethättugeräichert
mirhättenugeräichert
dirhättugeräichert
sihättenugeräichert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräicher un!
Plurielräichert un!
ugeräichert
uräicheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beräicheren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles