E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uräicher-en anreichern (D)enrichir (F)
Stammformen uräicher-enräicher-t unuge-räicher-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräicher-en un
duräicher-s un
hien/si,hatt/eträicher-t un
mirräicher-en un
dirräicher-t un
siräicher-en un
Passé composé
echhunnuge-räicher-t
duhuesuge-räicher-t
hien/si,hatt/ethuetuge-räicher-t
mirhunnuge-räicher-t
dirhuttuge-räicher-t
sihunnuge-räicher-t
Plus-que-parfait
echhatuge-räicher-t
duhasuge-räicher-t
hien/si,hatt/ethatuge-räicher-t
mirhatenuge-räicher-t
dirhatuge-räicher-t
sihatenuge-räicher-t
Futur I
echwäert uräicher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-räicher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuräicher-en
dugéifsuräicher-en
hien/si,hatt/etgéifuräicher-en
mirgéifenuräicher-en
dirgéifturäicher-en
sigéifenuräicher-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-räicher-t
duhässuge-räicher-t
hien/si,hatt/ethättuge-räicher-t
mirhättenuge-räicher-t
dirhättuge-räicher-t
sihättenuge-räicher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräicher un!
Plurielräicher-t un!
uge-räicher-t
uräicher-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beräicher-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles