E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

räifen reifen (D)mûrir (F)
Stammformen räifenräiftgeräift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräifen
duräifs
hien/si,hatt/eträift
mirräifen
dirräift
siräifen
Passé composé
echhugeräift
duhuesgeräift
hien/si,hatt/ethuetgeräift
mirhugeräift
dirhuttgeräift
sihugeräift
Plus-que-parfait
echhatgeräift
duhasgeräift
hien/si,hatt/ethatgeräift
mirhategeräift
dirhatgeräift
sihategeräift
Futur I
echwäert räifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geräift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifräifen
dugéifsräifen
hien/si,hatt/etgéifräifen
mirgéiferäifen
dirgéifträifen
sigéiferäifen
Conditionnel Passé composé
echhättgeräift
duhässgeräift
hien/si,hatt/ethättgeräift
mirhättegeräift
dirhättgeräift
sihättegeräift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräif!
Plurielräift!
geräift
räifen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles