E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aräissen einreißen (D)déchirer (F)
Stammformen aräissenräisst anagerass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräissen an
duräiss an
hien/si,hatt/eträisst an
mirräissen an
dirräisst an
siräissen an
Passé composé
echsinnagerass
dubassagerass
hien/si,hatt/etassagerass
mirsinnagerass
dirsiddagerass
sisinnagerass
Plus-que-parfait
echwaragerass
duwaarsagerass
hien/si,hatt/etwaragerass
mirwarenagerass
dirwaartagerass
siwarenagerass
Futur I
echwäert aräissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agerass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaräissen
dugéifsaräissen
hien/si,hatt/etgéifaräissen
mirgéifenaräissen
dirgéiftaräissen
sigéifenaräissen
Conditionnel Passé composé
echwieragerass
duwiersagerass
hien/si,hatt/etwieragerass
mirwierenagerass
dirwiertagerass
siwierenagerass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss an!
Plurielräisst an!
agerass
aräissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchräissenëmräissenenträissenerausräissenerofräissenmaträissenofräissenopräissenräissenuräissenverräissenzerräissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles