E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aräiss-en einreißen (D)déchirer (F)
Stammformen aräiss-enräiss-t anage-rass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräiss-en an
duräis-s an
hien/si,hatt/eträiss-t an
mirräiss-en an
dirräiss-t an
siräiss-en an
Passé composé
echsinnage-rass
dubassage-rass
hien/si,hatt/etassage-rass
mirsinnage-rass
dirsiddage-rass
sisinnage-rass
Plus-que-parfait
echwarage-rass
duwaarsage-rass
hien/si,hatt/etwarage-rass
mirwarenage-rass
dirwaartage-rass
siwarenage-rass
Futur I
echwäert aräiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-rass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaräiss-en
dugéifsaräiss-en
hien/si,hatt/etgéifaräiss-en
mirgéifenaräiss-en
dirgéiftaräiss-en
sigéifenaräiss-en
Conditionnel Passé composé
echwierage-rass
duwiersage-rass
hien/si,hatt/etwierage-rass
mirwierenage-rass
dirwiertage-rass
siwierenage-rass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss an!
Plurielräiss-t an!
age-rass
aräiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerausräiss-enerofräiss-enmaträiss-enofräiss-enopräiss-enräiss-enuräiss-enverräiss-enzerräiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles