E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchräissen durchreißen (D)déchirer (F)
Stammformen duerchräissenräisst duerchduerchgerass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräissen duerch
duräiss duerch
hien/si,hatt/eträisst duerch
mirräissen duerch
dirräisst duerch
siräissen duerch
Passé composé
echsinnduerchgerass
dubassduerchgerass
hien/si,hatt/etassduerchgerass
mirsinnduerchgerass
dirsiddduerchgerass
sisinnduerchgerass
Plus-que-parfait
echwarduerchgerass
duwaarsduerchgerass
hien/si,hatt/etwarduerchgerass
mirwarenduerchgerass
dirwaartduerchgerass
siwarenduerchgerass
Futur I
echwäert duerchräissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgerass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchräissen
dugéifsduerchräissen
hien/si,hatt/etgéifduerchräissen
mirgéifenduerchräissen
dirgéiftduerchräissen
sigéifenduerchräissen
Conditionnel Passé composé
echwierduerchgerass
duwiersduerchgerass
hien/si,hatt/etwierduerchgerass
mirwierenduerchgerass
dirwiertduerchgerass
siwierenduerchgerass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss duerch!
Plurielräisst duerch!
duerchgerass
duerchräissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräissenëmräissenenträissenerausräissenerofräissenmaträissenofräissenopräissenräissenuräissenverräissenzerräissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles