E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmräissen umreißen (D)esquisser, cerner (F)
Stammformen ëmräissenräisst ëmëmgerass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräissen ëm
duräiss ëm
hien/si,hatt/eträisst ëm
mirräissen ëm
dirräisst ëm
siräissen ëm
Passé composé
echsinnëmgerass
dubassëmgerass
hien/si,hatt/etassëmgerass
mirsinnëmgerass
dirsiddëmgerass
sisinnëmgerass
Plus-que-parfait
echwarëmgerass
duwaarsëmgerass
hien/si,hatt/etwarëmgerass
mirwarenëmgerass
dirwaartëmgerass
siwarenëmgerass
Futur I
echwäert ëmräissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgerass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmräissen
dugéifsëmräissen
hien/si,hatt/etgéifëmräissen
mirgéifenëmräissen
dirgéiftëmräissen
sigéifenëmräissen
Conditionnel Passé composé
echwierëmgerass
duwiersëmgerass
hien/si,hatt/etwierëmgerass
mirwierenëmgerass
dirwiertëmgerass
siwierenëmgerass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss ëm!
Plurielräisst ëm!
ëmgerass
ëmräissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräissenduerchräissenenträissenerausräissenerofräissenmaträissenofräissenopräissenräissenuräissenverräissenzerräissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles