E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausräiss-en heraußreißen (D)arracher (F)
Stammformen erausräiss-enräiss-t erauserausge-rass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräiss-en eraus
duräis-s eraus
hien/si,hatt/eträiss-t eraus
mirräiss-en eraus
dirräiss-t eraus
siräiss-en eraus
Passé composé
echsinnerausge-rass
dubasserausge-rass
hien/si,hatt/etasserausge-rass
mirsinnerausge-rass
dirsidderausge-rass
sisinnerausge-rass
Plus-que-parfait
echwarerausge-rass
duwaarserausge-rass
hien/si,hatt/etwarerausge-rass
mirwarenerausge-rass
dirwaarterausge-rass
siwarenerausge-rass
Futur I
echwäert erausräiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-rass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausräiss-en
dugéifserausräiss-en
hien/si,hatt/etgéiferausräiss-en
mirgéifenerausräiss-en
dirgéifterausräiss-en
sigéifenerausräiss-en
Conditionnel Passé composé
echwiererausge-rass
duwierserausge-rass
hien/si,hatt/etwiererausge-rass
mirwierenerausge-rass
dirwierterausge-rass
siwierenerausge-rass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss eraus!
Plurielräiss-t eraus!
erausge-rass
erausräiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräiss-enduerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerofräiss-enmaträiss-enofräiss-enopräiss-enräiss-enuräiss-enverräiss-enzerräiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles