E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maträissen mitreißen (D)entraîner, emporter (F)
Stammformen maträissenräisst matmatgerass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräisse mat
duräiss mat
hien/si,hatt/eträisst mat
mirräisse mat
dirräisst mat
siräisse mat
Passé composé
echsimatgerass
dubassmatgerass
hien/si,hatt/etassmatgerass
mirsimatgerass
dirsiddmatgerass
sisimatgerass
Plus-que-parfait
echwarmatgerass
duwaarsmatgerass
hien/si,hatt/etwarmatgerass
mirwarematgerass
dirwaartmatgerass
siwarematgerass
Futur I
echwäert maträissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgerass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaträissen
dugéifsmaträissen
hien/si,hatt/etgéifmaträissen
mirgéifematräissen
dirgéiftmaträissen
sigéifematräissen
Conditionnel Passé composé
echwiermatgerass
duwiersmatgerass
hien/si,hatt/etwiermatgerass
mirwierematgerass
dirwiertmatgerass
siwierematgerass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss mat!
Plurielräisst mat!
matgerass
maträissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräissenduerchräissenëmräissenenträissenerausräissenerofräissenofräissenopräissenräissenuräissenverräissenzerräissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles